У ТДМУ визначили переможців першого Всеукраїнського чемпіонату з домедичної допомоги

0
med_3141

Насиченим і цікавим для всіх учасників став перший Всеукраїнський чемпіонат з домедичної допомоги «Знай. Вмій. Врятуй», який зібрав молодь з різних міст України з метою перевірити свої вміння та навички з порятунку життя людей. Отже, 29 жовтня навчально-оздоровчий комплекс «Червона калина» Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського перетворився на стратегічний плацдарм юних рятувальників. Нагадаємо, що ініціаторами і організаторами чемпіонату стали студенти ТДМУ, які є сертифікованими інструкторами з домедичної допомоги і членами молодіжного осередку Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги. Для них вміти врятувати життя людини і навчити цьому інших є своєрідною місією, яку вони з гідністю виконують упродовж останніх двох років. Наші активісти провели не один десяток тренінгів для всіх бажаючих, брали участь у змаганнях бригад екстреної допомоги і поверталися з них з перемогою. До оргкомітету чемпіонату увійшли Анастасія Гудима, Денис Кошарський, Ігор Бигар, Петро Ваховський, Ірина Кулинич, Катерина Воробець. Також багато наших майбутніх медиків було залучено в ролі позорантів. Потрібно зазначити, що вони відмінно справилися з поставленими завданнями і дуже реально відтворювали психічні та фізичні стани потерпілих.

На чемпіонат приїхало двадцять команд по три учасники в кожній. Чимало викладачів і наставників прибуло, аби підтримати своїх вихованців, набратися нового досвіду, пересвідчитися в об’єктивності оцінювання. За першість змагалися студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, Вінницького національного медичного університету iмені М.Пирогова, Івано-Франківського національного медичного університету, Одеського національного медичного університету, Буковинського державного медичного університету, Тернопільського медичного коледжу, Кременецького медичного училища імені А.Річинського, Чемеровецького медичного коледжу (Хмельницька область), Дубенського медичного коледжу, Рівненського державного базового медичного коледжу та Хмельницького базового медичного коледжу. Свої команди для участі в змаганнях делегували громадські організації «Червоний Хрест» та «Молода Просвіта». Обов’язковою умовою до всіх учасників було те, аби жоден з них не був інструктором з домедичної допомоги.

Під час урочистого відкриття чемпіонату всіх присутніх від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди привітав проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор Степан Запорожан. Він побажав кожному максимально продемонструвати свої знання та вміння, провести змістовно час і отримати нових друзів та однодумців. «Використайте кожну хвилину з користю для себе, адже в ході чемпіонату ви ще й вчитеся, отримуєте поради і рекомендації від досвідчених фахівців. Ми завжди раді бачити вас у гостях нашого університету!», – додав Степан Йосипович.

Під час відкриття чемпіонату завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини, професор Арсен Гудима наголосив на тому, що з минулого року в вищих навчальних медичних закладах було впроваджено предмет «Домедична допомога в екстремальних умовах», що дає можливість молоді краще освоїти практичні навички порятунку життя людей. Водночас, як зазначив Арсен Арсенович, в ТДМУ студенти вирішили об’єднатися в молодіжний осередок Всеукраїнської ради реанімації, щоб спільно пропагувати вміння надавати домедичну допомогу.

Голова Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги, керівник навчально-тренувального відділу Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф Віталій Крилюк звернув увагу на те, що захід набув більшого масштабу, ніж це планувалося на початках. Окрім того, за його словами, Тернопільщина завжди започатковує ті події, які потім набувають всеукраїнського значення. «Ви перші в Україні проводите такий конкурс. Дуже приємно, що на нього надихнув Арсен Гудима та його вихованці і помічники – студенти ТДМУ. Вірю в те, що наступного року  підключиться ще більша кількість людей», – додав пан Віталій.

Перед стартом учасники чемпіонату отримали можливість послухати коротку наукову доповідь про використання джгутів і турнікетів від асистента кафедри медицини катастроф і військової медицини Віктора Шацького, з якої можна було почерпнути практичні знання і застосувати їх під час виконання конкурсних завдань.

Загалом команди демонстрували свої вміння упродовж десяти конкурсів – «Заспокій мене», «Якір», «ББС», «Трикутник кохання», «Посудомийка», «Тестування», «Юний орел», «Масовка», «Умілі ручки», «Новий поворот». До організації завдань наші студенти підійшли творчо і вже у назві дали підказку командам, що їх може очікувати. Наприклад, у конкурсі «Заспокій мене» потрібно було вміти не тільки надати допомогу дівчатам, які травмували одна одну, а й заспокоїти ту, яка перебувала у стані психічного збудження.  У цьому випадку треба було застосувати і психологічні навички.

Фактично майже у кожному завданні команди змушені були відрізняти тих потерпілих, які найбільше потребують допомоги, заспокоїти тих, хто панікує, але менш травмований. Усі завдання сформовані були основі на життєвих випадків, які траплялися в професійній діяльності лікарів швидкої допомоги чи рятувальників. Звичайно, не обійшлося на чемпіонаті без завдання з великою кількістю потерпілих. За сценарієм один зі студентів приніс на заняття гранату і внаслідок необережного поводження трапився вибух. Команди повинні були посортувати потерпілих за ступенем отриманих травм, по можливості надати першу допомогу, викликати бригаду екстреної допомоги і простежити за всіма до приїзду медиків.

У конкурсі «ББС» учасники мали проявити і громадянську позицію, адже збиття пішохода є ще й кримінальною відповідальністю. Потрібно було детально розпитати свідка події, який від побаченого вів себе дещо збуджено, і викликати поліцію. Звичайно, треба було надати і першу допомогу потерпілому.

Головним суддею змагань був голова Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги, керівник навчально-тренувального відділу Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф Віталій Крилюк. До складу журі також увійшли завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини, професор Арсен Гудима, асистенти цієї кафедри Віктор Шацький та Мирослав Бойчак, лікар і представник громадської організації «Білі берети» Юрій Свідерський, лікар-кардіолог Заліщицької центральної районної лікарні Галини Цимбалюк, яка є чемпіоном України і Європи з швидкої допомоги. До речі, Галина Юріївна приїхала зі своєю командою. До суддівської колегії увійшли і студенти ТДМУІгор Бигар, Денис Кошарський, Тарас Мороз та Василь Кузь.

Переможці отримали цінні і практичні призи від Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги. Загалом кожній команді було подаровано пам’ятні набори для надання першої допомоги.

Організатори окремо оцінювали вміння студентів університетів та коледжів. Отже, перше місце серед університетських команд здобули представники ТДМУ – команда «Цимборики» (Михайло Думнич, Ірина Кривокульська, Олена Авєріна), друге місце у команди Вінницького національного медичного університету імені М.Пирогова –  «Тріада життя» (Юрій Василець, Катерина Кущик, Андрій Сидоренко), третє місце виборола команда ТДМУ «Торнадо» (Наргіз Джавадова, Олександр Купець, Володимир Гуцул).

Серед представників медичних коледжів першими стали студенти Тернопільського медичного коледжу – команда «Фенікс» (Софія Барвінська, Христина Стець, Віталія Щепкіна), друге місце здобула команда Кременецького медичного училища імені А.Річинського «Пульс» (Дмитро Голуб, Петро Гетьман, Андрій Гулик) і третє місце в команди Чемеровецького медичного коледжу «Хелпери» (Владислав Бондар, Андрій Бражник, Олеся Миц).

Абсолютним переможцем у загальному заліку стала команда Тернопільського медичного коледжу «Фенікс». Потрібно зазначити, що її підготовкою займалися студенти нашого університету. Після вручення нагород з цього приводу представники ТДМУ зазначили, що аніскільки не шкодують, що поступилися абсолютною першістю, бо радіють з того приводу, що змогли бездоганно підготувати вихованців коледжу. І в цьому вони мають рацію, адже добрий той вчитель, учні якого перевершують його самого.

Цього дня учасники чемпіонату обирали і кращого позоранта змагань. Звичайно, усі виконавці ролей заслуговують на щирі слова подяки і нагороди. Упродовж дня вони неабияк постаралися, аби відтворити максимально реальні умови різних нещасних випадків.

Наприкінці змагань голова Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги Віталій Крилюк зазначив, що дуже високий рівень мають команди ТДМУ і медичних коледжів Тернопільської області. Це пов’язано з тим, що упродовж двох останніх років саме в цих закладах активно розвивали домедичну допомогу, шліфували практичні навички. «Я вірю в те, що всі ви, повернувшись додому, станете осередком вивчення азів домедичної допомоги і на наступних конкурсах та чемпіонатах будете здобувати перемоги. Впевнений, що всі наступні подібні заходи будуть більш драйвовими. Хочу сказати, що цей чемпіонат був доволі успішним і маю надію, що кількість його учасників буде постійно зростати, бо порятунок життя людини – це обов’язок кожного з нас», – наголосив пан Віталій.

Наступного дня, 30 жовтня, учасники чемпіонату ознайомилися з роботою симуляційного центру нашого університету.

Оргкомітет чемпіонату вдячний партнерам заходу за підтримку. Генеральним меценатом змагань стала компанія КСЕНКО, яка є одним з найпотужніших постачальників обладнання для служби екстреної медичної допомоги та обладнання для навчання. Вона є офіційним представником в Україні компанії «Laerdal», яка виготовляє манекени і муляжі для симуляційного навчання. Вони надійні в експлуатації, максимально реалістично відповідають людській фізіології. До речі, такими симуляторами в основному оснащений Центр симуляційного навчання ТДМУ. Ці ж манекени використовувалися й на етапах чемпіонату. Компанія є надійним партнером і забезпечує ефективне сервісне обслуговування.

Ще одним партнером змагань стало Тернопільське підприємство «СПАС», яке виготовляє турнікети для зупинки зовнішньої кровотечі. Ці засоби нагадують собою відомий турнікет САТ і мають низку переваг, водночас є значно дешевшими. Кожен з учасників безкоштовно отримав такий турнікет у подарунок. Окрім цього, під час чемпіонату було організовано майстер-клас щодо їх накладання.

До організації заходу також долучилися ТОВ «Микулинецький бровар», корпорація «Юрія-Фарм» – лідер ринку інфузійних препаратів та кращий роботодавець галузі, компанія Вікнар’off (виробник металопластикових конструкцій) та ТОВ «Україна».

Окрему подяку оргкомітет змагань висловлює адміністрації ТДМУ і Студентському парламенту університету.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.

 


Comments: